Proces rekrutacji pracowników

Jako doświadczona agencja możemy zaproponować Ci profesjonalne przeprowadzany proces rekrutacji i selekcji pracowników. W tej branży działamy już od wielu lat, dzięki czemu udaje nam się skutecznie łączyć pracodawców z kandydatami, którzy spełniają ich wymagania oraz oczekiwania.

Ta procedura jest jednym z elementów zarządzania zasobami ludzkimi i może przebiegać zarówno wewnątrz firmy lub organizacji ogłaszającej nabór, jak i na zewnątrz, czyli poza jej strukturami. W zależności od zasięgu rekrutacja może być:

  • szeroka – czyli oferty pracy trafiają do szerokiego grona osób zainteresowanych,
  • wąska – grupa kandydatów jest wówczas selekcjonowana według określonych kryteriów, wskazanych przez pracodawcę lub naszą firmę.

Jeśli klientowi zależy na tym, aby zbudować zgrany oraz kompetentny zespół pracowników, a sam z różnych przyczyn nie może tego zrobić, współpraca z firmą taka jak nasza jest doskonałym rozwiązaniem.

Nasza oferta dla klientów jest szeroka i znajdziesz w niej takie usługi jak:

Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia w jakimkolwiek z powyższych punktów, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Proces rekrutacji i selekcji pracowników

Możemy zapewnić Cię, że procedura rekrutacji pracowników, jak i ich selekcja odbywają się ściśle pod kątem Twoich wymagań i oczekiwań w stosunku do kandydatów na dane stanowisko. Solidnie przeprowadzony proces może dać efekty, na jakich Ci zależy. Dlatego nie warto z niego rezygnować, nawet jeśli będzie przebiegał długo i wieloetapowo.

Każdy pracodawca chce, aby w jego firmie pracowały kompetentne i wydajne osoby, tworzące zgrany zespół. Jednak stworzenie go nie jest prostą sprawą i z pomocą w takich sytuacjach przychodzą tacy specjaliści jak my. Aby dotrzeć do określonych kandydatów oraz dokonać selekcji najlepszych potencjalnych pracowników stosujemy różne metody i narzędzia.

W każdym procesie rekrutacyjnym uwzględniamy takie czynniki jak:

  • diagnoza kompetencji, jakich pracodawca oczekuje od ludzi, których zatrudnia,
  • analiza kultury organizacyjnej firmy,
  • dokładne poznanie celów strategicznych i operacyjnych danego podmiotu,
  • znajomość zespołu, do którego ma dołączyć rekrutowany kandydat.

Mając komplet informacji, przystępujemy do procedury rekrutacji i selekcji pracowników. Składa się ona z kilku etapów, o których można przeczytać poniżej.

Opis stanowiska, czyli zakres obowiązków dla przyszłego pracownika

W czasie procedury rekrutacyjnej pracowników priorytetem jest zdefiniowanie oczekiwań w stosunku do osoby, która zostanie zatrudniona na określonym stanowisku. Dlatego w pierwszej kolejności ustalamy z Tobą, jakie wymagania i obowiązki będą się z nim wiązać. Na podstawie uzyskanych informacji tworzymy ogłoszenie o pracę, które następnie jest publikowane we wskazanych przez Ciebie (lub też sugerowanych przez nas) mediach. Mogą to być np. lokalne gazety, wybrane portale internetowe, platformy pracownicze, kanały społecznościowe.

Poza opisem stanowiska i obowiązków, wymaganych umiejętności, w ogłoszeniu może pojawić się także wysokość wynagrodzenia czy rodzaj umowy.

Poszukiwanie kandydatów, czyli selekcja i weryfikacja CV

Po stworzeniu profilu kandydata i publikacji informacji o procedurze rekrutacyjnej zaczyna się weryfikacja i selekcja spływających zgłoszeń – CV i listów motywacyjnych. To jeden z najdłuższych etapów dążących do wyboru najlepszych osób na dane stanowisko. Z góry odrzucamy te, które nie spełniają określonych w ogłoszeniu wymogów. W ten sposób zawężamy grono do kilku kandydatów, nawiązujemy z nimi kontakt telefoniczny lub mailowy w celu umówienia spotkania rekrutacyjnego. Można je zaplanować np. w siedzibie firmy klienta, który poszukuje pracowników, w naszej agencji lub innym miejscu.

Rozmowa kwalifikacyjna

Spotkanie rekrutacyjne może odbyć się na żywo lub online. W czasie rozmowy kwalifikacyjnej rolą rekrutera jest zweryfikowanie, a jednocześnie znalezienie kandydata wpisującego się w oczekiwania oraz wymagania stawiane przez pracodawcę. W tym celu stosuje różne metody i narzędzia lub dokonuje się analizy portfolio.

Jeśli nie wystarczy sama rozmowa kwalifikacyjna, aby zweryfikować to, co poszczególni kandydaci napisali w CV i liście motywacyjnym, wówczas przeprowadzamy np. testy kompetencyjne czy psychologiczne. Innym sposobem na to, aby sprawdzić kompetencje osób starających się o zatrudnienie na danym stanowisku, jest wykonanie zadania praktycznego. To dodatkowy etap, który w niektórych zawodach może okazać się kluczowy, aby ustalić, czy ktoś ma określone umiejętności.

W przypadku ubiegania się o pracę wymagającą znajomości języków obcych częścią procesu rekrutacyjnego pracowników będzie także odpowiedni test np. pisemny czy rozmowa.

Selekcja, czyli wybór najlepszego kandydata

Po rozmowie kwalifikacyjnej w procedurze rekrutacji pracowników przychodzi czas na konsultacje, czyli wybór najlepszego kandydata. Pod uwagę bierze się wówczas różne kryteria – nie tylko te, które dotyczą określonego stanowiska, ale także związane z osobami, z którymi nowo zatrudniony będzie pracował.

To również czas na to, aby sprawdzić referencje danej osoby u poprzednich pracodawców.

Gdy już zapadnie decyzja, następuje powiadomienie kandydata o tym, że otrzymał pracę. Jeśli pracodawca sobie zażyczy, to informujemy o wynikach procesu również innych uczestników. W ten sposób unika się sytuacji, w której ci ostatni albo biernie czekają na odpowiedź, albo dzwonią, aby ją poznać. Jest to również bardzo dobrze widziane zachowanie świadczące o profesjonalizmie strony rekrutującej.

Etapem wieńczącym procedurę werbowania i selekcji pracowników jest podpisanie umowy z wybranym kandydatem oraz ustalenie wszystkich szczegółów związanych z zatrudnieniem dotyczących np. wysokości wynagrodzenia, warunków pracy.

Zleć nam rekrutację pracowników!

Prowadzona przez nas firma rekrutacyjna w Warszawie to doskonały partner dla każdego, kto chce zatrudnić dobrego pracownika. Szukasz nowego członka do swojego zespołu? Skontaktuj się z nami, zdradź nam swoje potrzeby oraz oczekiwania! Doskonale znamy różne branże, ich specyfikę oraz dominujące w nich profile kandydatów na pracowników. Możesz być pewien, że proces rekrutacyjny przeprowadzimy profesjonalnie. Z naszej strony otrzymasz listę osób, które mogą doskonale sprawdzić się na danym stanowisku.

Zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników to wyzwanie, z którym zawsze chętnie się mierzymy i zbieramy dostatecznie dużą liczbę kandydatów. Ściśle określamy długość procedury rekrutacyjnej, bo wiemy, jak cenny jest Twój czas i rozwój firmy, którą prowadzisz.

Pomożemy Ci w selekcji pracowników

Zdajemy sobie sprawę z tego, że proces selekcji pracowników jest zajęciem czasochłonnym, wymagającym zrezygnowania z innych służbowych obowiązków na rzecz weryfikacji zatrudnionych osób. Dlatego skorzystanie z usług naszej firmy może rozwiązać ten problem! Dysponujemy zespołem specjalistów, którzy mają odpowiednie kompetencje do tego, aby rzetelnie sprawdzić, kto nadaje się na dane stanowisko, a kto nie. Wykorzystujemy do tego różnorodne narzędzia rekrutacji i selekcji, a jednocześnie mamy dostęp do baz osobowych.

Efektywna procedura rekrutacji i selekcji pracowników powinna skończyć się zawsze znalezieniem odpowiedniego kandydata. My potrafimy to zrobić w stosunkowo krótkim czasie. Jako pracodawca otrzymasz rekomendacje wyłącznie tych osób, które spełniają określone wcześniej wymagania.

Od Ciebie zależeć będzie model współpracy z naszą agencją, czyli od tego, w jak dużym stopniu chcesz stopniu brać udział w poszczególnych etapach procesu rekrutacyjnego. Możesz nam zlecić to zadanie kompleksowo, a sam otrzymasz już tylko portfolio kandydatów, którzy przeszli wieloetapową wer18

yfikację po naszej stronie, mają profil zawodowy i kwalifikacje pożądane na danym stanowisku.

Znalezienie idealnego pracownika zajmie nam więc znacznie mniej czasu, a Ty jako pracodawca zaoszczędzisz na kosztach.