Skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników - metody, techniki, sposoby

Poszukiwanie nowych pracowników dla wielu przedsiębiorstw bywa długotrwałym i męczącym procesem. Dlatego też istotna jest doskonale przygotowana i przeprowadzona przez specjalistów rekrutacja i selekcja personelu, która przyniesie firmie odpowiednie korzyści.

Strategia rekrutacji może występować w różnych formach, dostosowanych do potrzeb pracodawcy oraz sytuacji na rynku pracy. Można wyróżnić techniki:

 • bierną (pasywną), która nie wymaga specjalnych działań ze strony firmy. Potencjalni pracownicy sami się do niej zgłaszają (nawet gdy w danym czasie nie prowadzi rekrutacji lub są polecani przez innych pracowników,
 • aktywną bezpośrednią, polegającą na podjęciu przez przedsiębiorstwo określonych działań, takich jak: publikowanie ogłoszeń, uczestnictwo w dniach kariery lub targach pracy,
 • aktywną pośrednią, w której biorą udział podmioty zewnętrzne. Profesjonalne agencje rekrutacyjne poszukują najlepszego kandydata na dane stanowisko.

Rekrutacja i selekcja pracowników i personelu

Każdy proces rekrutacji jest podzielony na kilka etapów:

 1. zdefiniowanie stanowiska pracy, czyli poinformowanie o celu jego utworzenia oraz zakresu poszczególnych zadań i obowiązków,
 2. stworzenie profilu pożądanego kandydata (określenie cech, kompetencji, wykształcenia i doświadczenia),
 3. zaplanowanie przebiegu rekrutacji i selekcji oraz podzielenie ich na części,
 4. publikacja ogłoszenia, w którym powinny znajdować się informacje dotyczące definicji stanowiska i zakresu obowiązków, nazwy firmy i miejsca wykonywania pracy, wymagań od kandydata, wysokości wynagrodzenia, różnorodnych korzyści płynących ze współpracy (np.: możliwości rozwoju i awansu), sposób i termin nadsyłania aplikacji.

Skuteczne metody rekrutacji pracowników

Istnieje wiele, różnych metod i technik rekrutacji, których celem jest znalezienie odpowiedniego pracownika. Zmieniający się rynek pracy powoduje, że warto działać wielotorowo lub zdecydować się na pomoc doświadczonej agencji.

Wśród technik poszukiwania idealnej osoby na dane stanowisko pracy (pasywnej oraz aktywnej pośredniej i bezpośredniej) powinny znajdować się różnorodne, skuteczne metody rekrutacji pracowników. Należą do nich między innymi: fora branżowe, które pozwalają na znalezienie kandydata doskonale znającego swój zawód, portale społecznościowe oraz networking, polegający na korzystaniu z rozbudowanej sieci kontaktów. Najczęściej korzystają z nich headhunterzy, których celem jest samodzielne wyszukanie najlepszych osób spełniających poszczególne kryteria.

Nowoczesne techniki rekrutacji pracowników

Wielu rekruterów wprowadza do procesów rekrutacji i selekcji pracowników nowoczesne metody, dopasowane do rodzaju stanowiska. Profesjonalne agencje doradztwa personalnego dostosowują procedurę wyboru kandydata do sytuacji panującej na rynku pracy.

Niska stopa bezrobocia, możliwość zatrudnienia w innych krajach Unii Europejskiej i świata spowodowała, że coraz więcej młodych, zdolnych absolwentów szkół wyższych decyduje się na wyjazd za granicę. Dlatego też znalezienie odpowiedniej osoby na dane stanowisko może być nieco trudniejsze. Warto więc niektóre etapy rekrutacji przenieść do wirtualnego świata (np.: poszukiwanie pracowników na forach czy grupach tematycznych).

Nowoczesną, nieszablonową metodą pozyskania najlepszego pracownika jest także grywalizacja, której główne zalety to działanie na zasadzie wyzwań oraz możliwość sprawdzenia kandydata pod kątem wytrwałości i motywacji. Ponadto pokazuje umiejętności analitycznego i logicznego myślenia oraz reakcji na konkurencję. Wykorzystywanie gier w rekrutacji pozwala firmom doskonale się zaprezentować i wprowadzić do zespołu najlepsze talenty.

Selekcja pracowników

Po uzyskaniu odpowiedniej ilości aplikacji na daną ofertę pracy rozpoczyna się proces selekcji pracowników, w którym wykorzystuje się różnorodne metody. Należą do nich:

 • analiza CV i listu motywacyjnego, która ma na celu sprawdzenie kwalifikacji, wykształcenia i doświadczenia danej osoby niezbędnych do obsadzenia stanowiska. Zaletą stosowania tej metody jest możliwość przeglądu kariery zawodowej. Ponadto sposób napisania dokumentów aplikacyjnych może wskazać rekruterom poszczególne cechy osobowości autora (np.: skupianie się na szczegółach),
 • rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zainteresowany ma możliwość bliższego zapoznania się z warunkami pracy oraz rozwinięcia informacji, które zawarł w aplikacji. Osoby przeprowadzające rekrutację dążą do pierwszej oceny potencjalnego pracownika,
 • testy psychologiczne, badające osobowość kandydata, jego zalety i wady oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, np.: w stresie, prezentacje, testy językowe, sprawnościowe lub merytoryczne,
 • assessment center, który ma na celu obserwację zachowania uczestników w trakcie różnorodnych zadań i ćwiczeń,

  próbki pracy, niezbędne w niektórych profesjach, np. zawodzie copywritera,

  ocena referencji, które zazwyczaj pochodzą od ostatniego pracodawcy. Dają możliwość uzyskania nowych informacji na temat kandydata, dotyczących zaangażowania w pracę, wykonywanych obowiązków i relacji z zespołem. Do wad tej metody zalicza się między innymi selektywność wiadomości, które mogą być nieaktualne lub niewiarygodne.

Na czym polega selekcja pracowników?

Celem każdego przedsiębiorstwa jest obsadzenie wakatów idealnymi kandydatami. Selekcja pracowników polega na wielu, dociekliwych analizach umiejętności, wiedzy, doświadczeniu i zdolności osób, które chcą dołączyć do zespołu. Dzięki nim rekruterzy mogą wybrać najlepszych, którzy przyczynią się do rozwoju firmy. Istotne jest także, aby nowo zatrudniona osoba nie zrezygnowała ze stanowiska po kilku tygodniach lub miesiącach. Nieudana rekrutacja przynosi przedsiębiorstwu straty czasu oraz finansowe.

Można wyróżnić trzy rodzaje selekcji pracowników (w zależności od etapu rekrutacji, na którym się odbywają). Należą do nich:

 1. play-off, mające miejsce w trakcie całego cyklu rekrutacji, po każdej części odrzuca się kilku zainteresowanych,
 2. kompensacyjna - polegająca na wyborze najlepszej osoby pod koniec procesu,
 3. mieszana (łącząca w sobie obydwie).

Korzyści płyną z rekrutacji i selekcji pracowników z UBP Consulting

Niski poziom bezrobocia, który spowodował rynek pracownika, może utrudnić firmie znalezienie wykwalifikowanego specjalisty na dane stanowisko. Każdy pracodawca zdaje sobie sprawę z tego, że perfekcyjnie przeprowadzony proces rekrutacji i selekcji pozwala na pozyskanie osoby, która pozostanie w przedsiębiorstwie przez długi czas.

Warto więc zaufać w tej kwestii doświadczonej agencji. Współpraca z nami doskonale wpłynie na rozwój Państwa firmy. Gwarantujemy oszczędność czasu i funduszy, przeznaczonych na długotrwałe poszukiwania odpowiednich kandydatów.

Ponadto warto zwrócić uwagę, że dobrze przeprowadzony proces rekrutacji wpływa na pozytywną opinię przedsiębiorstwa. Nasi rekruterzy są w stanie znaleźć pracownika o profilu dokładnie dopasowanym do Państwa oczekiwań. Profesjonalna i dobrze przeprowadzona rekrutacja sprawia, że firma jest dobrze postrzegana już na początku współpracy.

W odpowiedzi na oferty pracy opracowujemy strategię, która ma na celu wyłonienie odpowiedniego kandydata. Długoletnie doświadczenie pozwoliło na wprowadzanie nowych, skutecznych metod i usprawnień, dzięki czemu zatrudnieni przez nas pracownicy doskonale odnajdują się w nowym środowisku.

Nasza oferta: